Jak poinformowały rosyjskie władze, w Instytucie Badawczym w Sarowie doszło do zatrzymania kilku inżynierów, zaangażowanych w wydobywanie kryptowalut w trakcie regularnej pracy. Jak donoszą media, aresztowani starali się wykorzystać moc urządzenia do kopania cyfrowych pieniędzy. 

Pracownicy tajnego ośrodka, w którym swego czasu skonstruowano pierwszą bombę atomową ZSRR, wpadli na doskonały pomysł wykorzystania firmowej maszyny jako koparki kryptowalutowej o wyjątkowej mocy obliczeniowej.

Rosjanie starali się użyć do kopania kryptowalut jeden z najszybszych komputerów w Rosji, który przy niewielkiej pomocy byłby w stanie w ciągu kilku sekund, generować kolejne cyfrowe bloki. Niestety, na wielkich marzeniach się skończyło.

Wykrycie niemal doskonale zaplanowanej operacji nastąpiło w chwili, gdy niedoszli górnicy, starali się podłączyć maszynę normalnie pracującą w trybie offline, do sieci internetowej.

Samo wykorzystanie firmowego komputera nie byłoby jeszcze wielkim przestępstwem, gdyby nie fakt, że operacja miała miejsce w tajnym obiekcie rządowym. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Rosja bacznie przygląda się rynkowi kryptowalut, mając w planach wprowadzenie oficjalnej cyfrowej monety państwowej.