Zanim w Rosji kryptowaluty doczekają się prawnego uregulowania, podatnicy muszą rozliczać się z dochodów i zysków od transakcji kryptowalitowych w wyniku tegorocznej kampanii podatkowej. Ministerstwo finansów ponownie wyjaśniło inwestorom obowiązujące przepisy podatkowe, które Duma Państwowa w dalszym ciągu dostosowuje.

Podatnicy muszą zgłosić swoje zobowiązania podatkowe nie później niż do 30 kwietnia roku następującego po okresie opodatkowania. Podstawa opodatkowania transakcji kryptograficznych jest rozliczenie w rublach. Reprezentuje on nadwyżkę całkowitej kwoty uzyskanej ze sprzedaży kryptowaluty na łączną kwotę kosztów związanych z jej przejęciem.

Do tej pory nie wiadomo jak miałaby wyglądać kwestia regulacji kryptowalutowych w Rosji. Decyzję dotyczącą ustalenia obowiązujących zasad powinna podjąć Rada Ministrów i Centralny Bank Rosji przed lipcem 2018 roku na wniosek prezydenta Putina.

Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, poparła w pierwszym czytaniu  trzy projekty ustaw  mających na celu uregulowanie sektora kryptowalutowego kraju.

Przewodniczący sejmowej Komisji Rynku Finansowego, Anatolij Aksakowa, powiedział dziennikarzom w tym tygodniu, że „cyfrowy pieniądze” i „waluta cyfrowa” zostaną usunięte ze słowników i zastąpione pojęciem „cyfrowych praw”. 

Rosyjscy podatnicy deklarują dochody z kryptowalut
5 (100%) 1 vote[s]