Pierwszy raz w historii, sędzia federalny USA orzekł, że Bitcoin i pochodne kryptowaluty, są towarami. W związku z najnowszym orzeczeniem, Bitcoin i inne kryptowaluty, podlegają regulacjom amerykańskiej Komisji Handlu Towarami (CFTC), stanowiąc element regulacji towarowych.

Jack Weinstein, amerykański sędzia federalny ze wschodniej dzielnicy Nowego Jorku w miniony wtorek orzekł, że kryptowaluty należy traktować jako towary.

Wyrok jest niewątpliwie przełomowy i stanowi doskonałe miejsce do popisu dla prawników, którzy od lat starają się zaklasyfikować kryptowaluty do jakichkolwiek prawnych regulacji.

To pierwszy raz, kiedy sąd potrzymał twierdzenie Komisji Handlu Towarami, która do tej pory utrzymywała tezę, że kryptowaluty powinny wchodzić w zakres regulacji towarowych.

Dzięki orzeczeniu Weinsteina, kryptowaluty zyskały pewną przejrzystość regulacyjną, czego do tej pory bardzo brakowało w amerykańskim prawie.

Pozwanymi w sprawie objętej wspomnianym wyrokiem, byli Patryck K. McDonnellem z Staten Island w Nowym Jorku i Coin Drop Markets (CDM), nowojorska korporacja, która nigdy nie była zarejestrowana w CFTC.

Skarga CFTC zarzuca, że ​​od około stycznia 2017 r. do chwili obecnej, McDonnell i CDM zaangażowały się w fałszywą wirtualną walutę, aby skłonić klientów do wysyłania pieniędzy i wirtualnych walut do CDM, rzekomo w zamian za wirtualne porady dotyczące handlu walutami w czasie rzeczywistym i za wirtualną walutę kupującą i handlującą w imieniu klientów pod kierunkiem McDonnella – brzmi komunikat sądowy.

Jak wynika z orzeczenia, klienci CDM nigdy nie otrzymali obiecanej porady handlowej, która była z góry opłacona. McDonnell ostatecznie przestał reagować na wszystkie monity klientów i po pewnym czasie usunął stronę spółki.

Sędzia Weinstein wydał wstępny nakaz, uniemożliwiający CDM dalszej działalności na rynku, a dodatkowo podtrzymał oświadczenie CFTC z 2015 roku, zgodnie z który kryptowaluty są towarami. 

W styczniu 2018 r., przewodniczący CFTC J. Christopher Giancarlo poinformował senacką komisję bankową do spraw kryptowalut i regulacji blockchain, mówiąc:

[T] CFTC nie posiada jurysdykcji regulacyjnej nad rynkami lub platformami przeprowadzającymi transakcje kasowe lub „spotowe” w wirtualnych walutach lub nad uczestnikami na tych platformach […]

CFTC ma jurysdykcję w zakresie egzekwowania prawa w celu prowadzenia dochodzeń i, w stosownych przypadkach, w zakresie egzekwowania prawa cywilnego przeciwko oszustwom i manipulacji.

Wydaje się, że słowa Giancarlo, Komisja Handlu Towarami właśnie zaczęła wprowadzać w życie. O tym, jak będzie się rozwijać prawna sytuacja kryptowalut w USA, będziemy informować na bieżąco.