Określenie definicji kryptowalut, zdaje się być największym wyzwaniem nadchodzącego szczytu G20. Jak wynika z najnowszych informacji, grupa postara się zakwalifikować cyfrowe środki rozliczeniowe nie jako walutą, a jako aktywa. 

Jak donosi Bloomberg, omówienie definicji kryptowalut nastąpi we wtorek. W projekcie wystąpienia wykazano, że kryptowaluty nie mają cech państwowych walut, więc nie powinno się ich w ten sposób klasyfikować.

Klaas Knot, przewodniczący komisji Rady Stabilności Finansowej i prezes De Nederlandsche Bank NV stwierdził:

Nieważne jest, czy nazywasz to zasobami kryptograficznymi, tokenami kryptograficznymi. Nie sądzę, by któraś z tych nazw spełniała trzy role pieniędzy w gospodarce.

Ilan Goldfajn, prezes Centralnego Banku Brazylii ma podobny pogląd do Knota. Uważa, że niestabilność rynku kryptowalut i brak prostych opcji płatności sprawiają, że cyfrowe środki rozliczeniowe nie są walutami.

Jest to bardziej symboliczny zasób niż waluta – Goldfajn

Jak zaznacza Ahmed Alkholifey, gubernator Saudyjskiej Władzy Monetarnej:

Pierwszą funkcją waluty jest służyć jako stabilny środek wymiany, a dzisiejsze doświadczenie z różnymi aktywami kryptograficznymi w obiegu w ogóle nie jest satysfakcjonujące.

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, rośnie strach przed towarzyszącymi im przestępstwami. Pomoc w praniu brudnych pieniędzy, uchylanie się od opodatkowania, czy przestępcze działania to zagrożenia, które ciężko będzie wyeliminować. Są też powodem, dla którego uczestnicy G20 dążą do uregulowania kryptowalut.

Bruno Le Maire, francuski minister finansów, powiedział:

Kryptowaluty są bardziej zasobem niż walutą. Jeśli chcemy iść dalej i chronić obywateli przed wszelkiego rodzaju spekulacjami lub praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, potrzebujemy zasad.

Jednym z podstawowych problemów kryptografii jest fakt, że zdecentralizowane waluty cyfrowe mogą z realnie zagrozić globalnemu systemowi finansowania. Kryptowaluty to jednak nie jedyne zasoby, wokół których narasta wiele kontrowersji. Wcześniej to samo miano posiadały cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC).

O tym, jak potoczą się definicyjne losy kryptowalut na zbliżającym się wielkimi krokami, szczycie G20, będziemy informować na bieżąco.

Szczyt G20 zdefiniuje kryptowaluty jako aktywa?
5 (100%) 1 vote