Transport pszenicy, jaki miał miejsce kilka tygodni temu na trasie Rostov-on-Don (Rosja) – Samsun (Turcja) to pierwszy testowy eksport opłacony przy pomocy technologii blockchain. 

Prime Shipping Foundation to instytucja, która stara się o zdobycie licencji bankowej na szybsze i prostsze wymienianie kryptowalut na klasyczne waluty. Wprowadzenie nowych sposobów rozliczeń, ma sprawić, że biurokracja zostanie ograniczona do minimum, a ceny transportów ulegną znacznym obniżkom.

Dyrektor Prime Shipping Foundation, Ivan Vikulov poinformował o planowanym opłacaniu transportów przy pomocy nowoczesnej technologii, jaką wykorzystują kryptowaluty:

Chcemy stworzyć transgraniczny system płatniczy, który będzie prostszy i szybszy niż rozwiązania dostępne dzisiaj.  Z tego co nam wiadomo, jest to pierwsza umowa frachtowa oparta na kryptowalutach.

Jak wspomina Vincent Clerc, dyrektor marketingu Maersk (jednej z największych firm zajmujących się transportem kontenerowym):

 Największą rzeczą, której brakuje tej branży do uwolnienia potencjału cyfryzacji, jest stworzenie narzędzia, które podniesie standardy w całej branży.

System wymiany kroptowalut ma skupiać się na popularyzacji technologii blockchain wśród przewoźników i spedytorów, a także organizacji celnych i zarządów portów. Platforma zostanie wprowadzona w życie w połowie 2018 roku. Jej główną zaletą ma być ograniczenie papierkowej roboty i możliwość sprawnego monitorowania przesyłek na podstawie transakcji.