Bram Cohen, twórca BitTorrent ogłosił, że już wkrótce nastąpi IPO nowej kryptowaluty Chia. W przeciwieństwie do Bitcoina, Chia ma nie wymagać tak ogromnych ilości energii. Twórca szczyci się, że cyfrowa waluta do tej pory zebrała prawie 3,4 miliona dolarów bez pomocy ICO. 

To może być pierwsza w pełni zgodna oferta publiczna dla firmy kryptograficznej – pisze rzecznik Chia.

IPO zamiast ICO

Autorzy Chia nie są zainteresowani wykorzystaniem popularnego ICO, wiążącego się – zdaniem Ryana Singera, prezesa Chii – z niepewnością regulacyjną, podważalną ochroną inwestorów i wieloma problemami.

W zastępstwie kontrowersyjnego ICO, zarząd Chia współpracuje z Radą Generalną i Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), by przeprowadzić mini-IPO, czyli pierwszą ofertę publiczną w oparciu o ustawę o finansowaniu z rozporządzenia JOBS. To pozwoli Chia zarobić do 50 milionów dolarów.

 Jak mówi Singer, były dyrektor do spraw operacji wymiany kryptowalut Tradehill i założycie kilku innych firm opartych na blockchainie:

Ludzie, którzy kupują w ICO nie mają pewności, jak firma wyda pieniądze i jak otrzymają rzeczy, które im obiecano.

„Będziemy operować firmą z przejrzystością i odpowiedzialnością oczekiwaną od spółki publicznej, która jest bardzo odmienna od większości ICO”.

Założyciele Chia mają w planach zachować prawo własności do stu procent tokenów, dzięki wykorzystaniu IPO.

Planujemy wydawanie dywidend Chia naszym akcjonariuszom przed uruchomieniem sieci. […] Dzięki temu możemy dać to w ręce ludzi, aby używać ich w sieci bez marketingu i sprzedaży jako zabezpieczenia lub możliwości inwestycyjnych- Singer

Mimo wielkiej popularności BitTorrenta, złe zarządzanie i wynikające z tego konsekwencje, spowodowały osłabienie renomy firmy na rynku. Uruchomienie monety Chia ma być próbą naprawy wizerunku dzieł Cohena.

Spółka Cohena obejmuje małą ilość członków. Akcjonariuszami poza Cohenem,  jest 5 innych osób. Wraz z rozwojem Chia, liczba właścicieli ma wzrosnąć i obejmować inżynierów z doświadczeniem w zdecentralizowanych protokołach sieciowych, matematyce i kryptografii.

Ponadto, zespół na w planach pracować nad alternatywnym rozwiązaniem Proof of Work pracy Bitcoina, wymagającego komputerów i procesorów graficznych, pobierających ogromne ilości energii elektrycznej. Zamiast tego, Chia będzie polegać na przestrzeni przechowywania plików, która – zwykle nieużywana – zalega na komputerach wszystkich posiadaczy urządzeń.

Twórca BitTorrent wprowadza kryptowalutę Chia
5 (100%) 1 vote