Twórcy Adblock Plus i eyeo stają do walki z fałszywymi i mylącymi informacjami online. Nowe rozszerzenie przeglądarki ,,Trusted News” ma na celu takie wykorzystanie technologii blockchain, by stworzyć zdecentralizowaną bazę danych, klasyfikującą integralność informacji w sieci.

Według najnowszych informacji, ponad 54 procent populacji świata ma dostęp do Internetu. Ci, którzy przeglądają sieć, muszą być świadomi wszechobecnych reklam i stronniczych informacji, które wielokrotnie wprowadzają czytelników w błąd. Pojawianie się fałszywych wiadomości spowodowało rozłamy w różnych sferach życia (np. w sektorze politycznym).

Twórca oprogramowania eyeo, a także popularnego narzędzia do przeglądania stron internetowych „Adblock Plus”, po raz kolejny zabiera głos. Tym razem próbuje swoich sił w walce z fałszywymi informacji nękającymi Internet, identyfikując problem  i odpowiednio go klasyfikując.

Rozszerzenie beta chrome „Zaufane wiadomości” będzie korzystać z systemu oceny, który będzie sortować strony internetowe na kategorie takie jak „zaufane”, „satyryczne”, „stronnicze”, „złośliwe” i „nieznane”.

Wstępna wersja „Zaufanych wiadomości” będzie korzystać z istniejących stron do sprawdzania faktów, takich jak „Politifact”, „Snopy” i „Wikipedia. Eyeo będzie także współpracować z MetaCert Protocol – firmą opracowującą aplikacje do zwalczania oszustw internetowych, aby skompilować i utrzymywać zdecentralizowaną bazę danych.

Ben Williams, dyrektor ds. Ekosystemów firmy, mówi:

Tak więc na początku, co zamierzamy zrobić w ciągu kilku tygodni, włączymy coś, w czym użytkownicy mogą po prostu przekazać opinię za pośrednictwem rozszerzenia. I mogą coś kwestionować. Mogą powiedzieć: „Hej, nie czuję, że ta strona powinna być wymieniona jako stronnicza. I wykorzystamy te opinie, aby ulepszyć produkt.

Twórcy Adblock Plus wykorzystają blockchain do walki z fałszywymi informacjami online
5 (100%) 1 vote[s]