Jak twierdzi unijny komisarz, Mariya Gabriel, wydobywanie kryptowalut jest w Unii Europejskiej całkowicie legalne i podlega jedynie standardowym regulacjom dotyczącym energii elektrycznej.

Jak informuje w swoim oświadczeniu Mariya Gabriel, europejska komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa:

Jeśli energia zużywana na tę działalność jest produkowana zgodnie z prawem, nie ma podstaw prawnych do jej zakazania lub nawet ograniczania. Ponieważ wydobycie kryptowaluty nie jest działaniem niezgodnym z prawem, Komisja nie wprowadziła dotychczas żadnych środków umożliwiających jej śledzenie.

żarówka, światło

W treści oświadczenia, znana komisarz wyraziła obawy dotyczące energochłonności wydobywania kryptowalut i jednocześnie zaznaczyła, jak wygląda sytuacja prawna kryptowalut w Unii Europejskiej.

Mining, jako działalność zużywająca energię elektryczną, podlega przepisom UE na zasadach ,,efektywności energetycznej, sektora energetycznego i emisji gazów cieplarnianych”. W obecnej chwili nie jest śledzony, lecz – zgodnie z zamierzeniami – będzie analizowany pod względem rosnącego wpływu n zużycie energii.

Gabriel dodała, że nie jest jasne, jak duże wydobycie prowadzi się obecnie w ramach Unii Europejskiej. Wydaje się bowiem, że większość działalności kopalnianej, koncentruje się w Chinach. 

Niemniej jednak nie można wykluczyć, że jakakolwiek część wydobycia odbywa się w UE – powiedziała Gabriel.

wiatraki, energia odnawialna

Jak wynika z informacji zawartych w gazecie Washington Post, Islandia, będąca generatorem energii pochodzącej z elektrowni wodnych, planuje rozszerzenie swojej działalności na projekty wydobycia kryptowalut. Islandia nie należy jednak do krajów, będących pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej. Jest jedynie częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jak twierdzą eksperci Washington Post, samo wydobycie Bitcoinów pochłania około 0,14% światowego źródła energii elektrycznej. W związku z tym, problem ten stanowi doskonały powód do eksperymentowania z systemami równoważenia energii przy pomocy źródeł odnawialnych.

Unia Europejska: nie ma podstaw prawnych do zakazania kopania kryptowalut
5 (100%) 2 votes