Bank Centralny Wenezueli otrzyma miliard dolarów z wpływów ze sprzedaży Petro.

Prezydent Nicolas Maduro podczas oświadczenia dla dziennikarzy dnia 26 kwietnia 2018 roku przekazał, że pieniądze są przeznaczone na akcje walutowe ze względu na starania walki z kryzysem gospodarczym.

Według Maduro, wczesna sprzedaż Petro przekroczyła 3 miliardy dolarów. W związku z tym, 1 miliard dolarów został wysłany do banku centralnego w w celu przeznaczenia do domu aukcyjnego Dicom.

Wenezuelski rząd ogłosił w marcu, że za pośrednictwem Dicom dokona licytacji kryptowalutowego mienia państwowego. Aukcja ma być gratką dla inwestorów zainteresowanych inwestowaniem w Petro.

W lutym Maduro stwierdził, że kryptowaluta zasilana olejem, zdobyła miliard dolarów w pierwszych dwóch dniach sprzedaży.

Krytycy zaznaczają, że kryptowaluta Petro jest blokowana przez amerykańskie sankcje. Donald Trump, prezydent USA wydał niedawno zarządzenie, które zakazuje sprzedaży Petro w całym kraju. Bitfinex, jedna z najpopularniejszych giełd na rynku, również zakazała obrotu wenezuelską kryptowalutą.

Niegdyś najbogatszy latynoamerykański kraj, obecnie plasuje się na końcu najbiedniejszych państw świata. Wielu obywateli boryka się z głodem i ubóstwem. Petro postrzegane jest jako środek do obejścia sankcji ekonomicznych, nałożonych przez amerykański rząd. Ma zapewnić krajowi drogę do wejścia na międzynarodowy rynek.

Oceń