Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła wniosek ETF Camerona i Tylera Winklevoss, założycieli giełdy kryptowalut Gemini. Cena Bitcoin (BTC) natychmiast zareagowała.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd uzasadniła odrzucenie wniosku w 92 – stronicowym dokumencie. Wśród obaw ujęto między innymi manipulację. Bracia WInklevoss zaproponowali wprowadzenie funduszu ETF, opartego na najpopularniejszej kryptowalucie świata w połowie 2016 roku. Ich dzieło miało być notowane na będącej częścią CBOE Global Markets, Giełdzie Papierów Wartościowych BATTS BZX.

Tyler Winklevoss

Głosowanie nad wnioskiem odbyło się 26 lipca 2018 roku i zakończyło się brakiem poparcia. Wniosek odrzucono większością głosów.  Na reakcję rynku, nie trzeba było długo czekać. Cena Bitcoina natychmiast uległa zmianie.

Nadchodzące wieści nie napawają optymizmem. SEC podkreśliła, że ​​decyzja nie opiera się na ocenie, czy Bitcoin lub technologia blockchain ma wartość jako inwestycję lub innowację. Agencja odrzuciła wniosek ze względu na ochronę inwestorów. Urzędnicy są podobno zaniepokojeni manipulacją cenową Bitconów, zwłaszcza że handel odbywa się w dużej mierze na nieregulowanych rynkach.

Komisja podkreśliła także, że ponad trzy czwarte całego wolumenu Bitcoin ma miejsce poza USA, a 95% z nich miało miejsce na giełdach prowadzonych poza granicami kraju. Co więcej, rozkład ofert między różnymi giełdami jest bardzo zróżnicowany.

Reakcja Bitcoina

Bitcoin kosztuje 8,124,19 USD według CoinMarketCap. Oznacza to spadek o 0,97 procent w ciągu ostatnich 24 godzin – spadek, który nastąpił natychmiast po decyzji SEC.

Cena pierwszej i najważniejszej kryptowaluty systematycznie się poprawia w ciągu ostatniego tygodnia, przekraczając średnią z tego okresu. Podczas gdy wielu ekspertów przypisywało to korzystnym informacjom technicznym, jest oczywiste, że wiele z tego było wynikiem szumu wokół ETF Bitcoin.

Wniosek braci Winklevoss odrzucony
5 (100%) 1 vote[s]