Cyberprzestępcy mają coraz ciekawsze pomysły na zarobek. Tym razem przedmiotem sprzedaży okazało się być złośliwe oprogramowanie, które wpływa na bankomaty Bitcoin, umożliwiające kradzież tysięcy dolarów.

Liczba bankomatów Bitcoin stale rośnie. Na świecie jest zainstalowanych 3,541 takich urządzeń. Każdego dnia uruchamianych jest średnio 6 nowych ATM. 

Do tej pory przestępcy interesowali się głównie standardowymi bankomatami. Od teraz ich łupem padają urządzenia do wypłacania cyfrowych środków rozliczeniowych. 

Firma Trend Micro przeprowadziła badania nad cyberbezpieczeństwem, szukając forów w Darknecie. Ich uwagę przyciągnęły publikacje dotyczące bankomatów Bitcoin. Naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem zauważyli, że przestępcy atakujący standardowe bankomaty bankowe zmienili ostatnio swoją taktykę, przechodząc od skimmerów do złośliwych programów.

W ostatnim czasie naukowcy znaleźli listę złośliwych programów, które są specjalnie zaprojektowane do kierowania bankomatów do kryptowaluty. Co więcej – oferowano je na sprzedaż. Dostawca oferował szkodliwe oprogramowanie w cenie 25 000 USD. Złośliwe oprogramowanie wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach usługi, umożliwiając oszustom „zakup” do 6 750 USD / EUR / GBP w Bitcoinach. 

Sprzedający zauważa, że ​​złośliwe oprogramowanie nie wymaga fizycznego dostępu i może być „utrzymywane jako normalny zakup z wcześniej zapisaną kartą EMV lub NFC2”.

Cały pakiet jest dostarczany z przewodnikiem w wielu językach (EN / RU / DE), a nawet oferuje wsparcie całodobowe dla każdego klienta.