Kalifornijskie biuro podróży, CheapAir, padło ofiarą cyberprzestępców. W zamian za odstąpienie od niszczenia reputacji firmy, oszuści żądają zapłaty w Bitcoinach.

W oświadczeniu opublikowanym 28 sierpnia 2018 roku na oficjalnej stronie CheapAir, przedstawiono treść wiadomości e-mail, jaką organizacja otrzymała od cyberprzestępców:

Jesteśmy ekspertami w niszczeniu reputacji osobistej lub firmowej online. Gdy zakończymy pracę, nawet jeśli Twoja witryna pozostanie w Google, możesz mieć pewność, że całapierwsza strona będzie zawierała negatywne wyniki dotyczące Twojej firmy.

E-mail został wysłany przez grupę o nazwie „STD Company” i został podpisany pseudonimem „Semyon”. Firma STD grozi pogrzebaniem CheapAir w potopie negatywnych recenzji na platformach takich jak TrustPilot i RipOff. Cyberprzestępcy planują także publikować wiele negatywnych publikacji na stronach mediów społecznościowych CheapAir, chyba że firma spełni ich żądanie w postaci 1,5 bitcoina.

Komentując reakcję organizacji na zagrożenie, Jeff Klee, prezes CheapAir powiedział:

Zdecydowanie nie zamierzamy płacić tym cybernetycznym bandytom, ale musimy jeszcze poświęcić wiele czasu i zasobów, aby zwalczyć problem.

Wydaje się, że szantażyści stworzyli dziesiątki kont botów na Twitterze i Instagramie. Konta bota już zaczęły zamieszczać negatywną retorykę na temat CheapAir.

Cybernetyczny szantaż nie jest wyłączną domeną kryptowalut. Przestępstwa cyfrowe mają miejsca w szkołach, szpitalach, czy agencjach rządowych. Atak CheapAir jest więc kolejnym wariantem zagrożenia.